Domy i wnętrza

Nowoczesne domy

Dom

Klasyczne biuro od architekta

Czy styl klasyczny kojarzy Ci się z muzealnym wnętrzem, w którym pełno jest ciemnych, ciężkich mebli, zasłonami zabierającymi światło i zapachem kurzu unoszącym się w powietrzu? Jeśli tak, to raczej nie zostaniesz miłośnikiem klasycznych wnętrz, choć ich prawdziwy obraz jest daleki od tego przedstawionego powyżej. Dla wielu osób nowoczesne, proste wnętrza są nie do przyjęcia i właśnie one klasycznie urządzają zarówno swoje domy, jak i biura. Przy czym dobrze wprowadzony styl klasyczny to elegancja i niezwykły efekt, który najłatwiej jest uzyskać z pomocą profesjonalnego architekta wnętrz.

Klasyczne biuro

Biuro to wizytówka każdego przedsiębiorcy. Wiadomo, że najważniejsza jest jakość sprzedawanych produktów czy oferowanych usług, jednak to, jak wygląda biuro potrafi zachęcić lub zniechęcić potencjalnego klienta lub partnera biznesowego, dlatego warto przyłożyć do tego odpowiednią wagę. Projekty biur klasycznych najczęściej wybierane są w branży prawniczej i mają podkreślać prestiż zawodu oraz tradycję i doświadczenie osób go wykonujących. Architekt stworzy spójną i efektowną aranżację, ale warto zwrócić uwagę, by pojawiło się w niej kilka elementów, z których pierwszą przychodzącą na myśl jest rozległa biblioteka. Nieprzebrane rzędy książek sprawiają, że w pomieszczeniu jest przytulniej, ale też potencjalny klient czy partner biznesowy muszą odnieść wrażenie, że mają do czynienia z człowiekiem wykształconym, ceniącym wiedzę i poszukującym jej. Na dzisiejszym trudnym rynku może to być przewaga, która zadecyduje, że klient zwiąże się z naszą marką, a nie konkurencją, więc szkoda takiej okazji nie wykorzystać.

Obrazy i dodatki

W klasycznych wnętrzach domowych zawsze pojawia się wiele obrazów i zdjęć – stoją na meblach i wiszą na ścianach, ozdabiając każdy kąt. W przypadku biura z pewnością nie można przesadzić z ilością, ale kilka obrazów czy zdjęć nawiązujących do branży w jakiej działamy i historii marki może jedynie pozytywnie wpłynąć na odwiedzających gabinet. Zazwyczaj w klasycznym biurze pojawiają się małe elementy sztuki, by pokazać dobry gust użytkownika biura i jego ludzkie oblicze.

W centrum zawsze biurko

W każdym gabinecie elementem centralnym i najważniejszym jest biurko. To przy nim dana osoba będzie spędzać codziennie długie godziny, ale też przy nim będzie przeprowadzać spotkania. Klasyczne biurka są zawsze masywne, choć niekoniecznie bogato rzeźbione i dekoracyjne. Projektanci ogromną wagę przykładają też do oświetlenia, które znacząco wpływa na komfort użytkowania biura. Na biurku nie powinno pojawić się za dużo przedmiotów, pojawiają się tam niezbędne narzędzia pracy jak laptop czy notes, a także minimum dodatków jak ramka ze zdjęciem czy wazon z kwiatami. Nadmiar przedmiotów powoduje efekt zagracenia, który dla osoby za biurkiem jest niewygodny, a dla odwiedzającego nieestetyczny i nieprofesjonalny. Każdy architekt zadba też o wygodę osoby odwiedzającej gabinet, odpowiednio dobierając miejsce do siedzenia.

Kolory i materiały

We wnętrzu klasycznym przeważają stonowane kolory i tradycyjne materiały. Dominują tam najczęściej brązy i zielenie, chociaż zdarzają się bardziej odważne akcenty kolorystyczne.

Przy wyborze biura architektonicznego, które ma się zająć przygotowaniem klasycznego biura, przede wszystkim dobrze jest zapoznać się z jego wcześniejszymi projektami i szczerze porozmawiać z fachowcem. Często okazuje się, że w praktyce przy podejmowaniu decyzji o ostatecznym wystroju biura decydujemy się na zupełnie inne rozwiązania niż początkowo zakładaliśmy, dlatego że coś nam się wyjątkowo spodobało albo projektant przekonał nas, że dla danego przeznaczenia, branży i codziennego komfortu użytkowania lepsze będzie zupełnie inne rozwiązanie. Dlatego tak ważne jest, by wybrać specjalistę z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, który nie tylko wysłucha, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania, ale też wyrazi swoją opinię i doradzi. Jeśli mamy kogoś z polecenia, będzie to idealne rozwiązanie, a jeśli nie, będzie trzeba polegać na opiniach z Internetu i własnym przeczuciu na podstawie wstępnej rozmowy obejrzanego portfolio. Z pewnością jednak trzeba poprosić o pomoc specjalistę, ponieważ samemu nie urządzi się efektownego i funkcjonalnego biura.