Domy i wnętrza

Nowoczesne domy

Dom

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom?

Moc instalacji fotowoltaicznejdla gospodarstwa domowego uzależniona jest od kilku istotnych czynników. Należą do nich np. sposób ogrzewaniaczy też ilość odbiorników prądu. Jeśli więc dom w ciepło zaopatruje pompa ciepła lub gospodarstwo nie jest wyposażone np. w klimatyzatory spokojnie powinna wystarczyć instalacja o mocy 4 – 6 kWp.

Projekt domu z pompa ciepła i fotowoltaiką

Zarówno pompy ciepła jak i panele fotowoltaiczne mają na celu zapewnienie domowi cech samowystarczalności przy pomocy tzw.zielonej energii. Jeśli zaś chodzi o sam projekt takiego domu, uzależniony jest on od zapotrzebowania cieplnego budynku. Warunek ten ma istotny wpływ na wybór dolnego źródła ciepła oraz mocy instalacji fotowoltaicznej.

Projekty domów z ogrzewaniem fotowoltaiką

Domy ekologiczne projektowane są z myślą o minimalizacji kosztów. Projekty domów z ogrzewaniem za pomocą ogniw fotowoltaicznych budowanych w standardzie NF40, gwarantują ogrzewanie podłogowe, okna w ociepleniu czy też pompy ciepła i instalację solarną do podgrzewania wody użytkowej.

Instalacje elektryczne w domu

Instalacja ta to wyjątkowo istotna sprawa. Chodzi głównie o poziom bezpieczeństwa. Standardy w nowo budowanych domach zdecydowanie różnią się od tych sprzed kilkudziesięciu lat. Chodzi głównie o wyłączniki różnicowoprądowe i ograniczniki przepięć. Zaprzestano również stosowania przewodów aluminiowych oraz instalacji dwuprzewodowych składających się zazwyczaj z przewodów o niewielkim przekroju.

Instalacja elektryczna w domu. Jakie przewody?

Podczas wyboru przewodów w szczególności należy zwrócić uwagę na jegodługotrwałą obciążalność, dopuszczalne napięcie w momencie zwarcia czy też maksymalne spadki napięcia. Istotną rolę odgrywa również ochrona przeciwporażeniowa i wytrzymałość mechaniczna przewodów. Warto więc dobrze poznać charakterystykę poszczególnych kabli, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty.

Jaki przekrój kabla do instalacji w domu?

Instalacje elektryczne w domach zazwyczaj składają się z przewodów miedzianych o przekroju 3×1,5 mm. kw. jeśli chodzi o oświetlenie. Do zasilania gniazd wtyczkowych stosuje się przewody 3×2,5 mm. kw. Główna zasada mówi jednak że każdorazowo przekrój przewodu powinien być indywidualnie dopasowany do przewidywanego obciążenia.

Oświetlenie LED sufitowe

Spośród obecnie stosowanych sposobów ledowego oświetlenia sufitu do najpopularniejszych należy tuba LED – stosowane zazwyczaj w celu rozdzielenia pomieszczeń, plafony LED – doskonałe w przypadku oświetlenia ciągów komunikacyjnych lub klatek schodowych, lampy wiszące LED – znajdujące zastosowanie niemal w każdym pomieszczeniu oraz oświetlenie podtynkowe LED – oferujące wrażenie przestronności pomieszczenia.

Przydomowe oświetlenie tarasu

Odpowiednie oświetlenie tarasu to ważny aspekt aranżacji. Tylko odpowiedni dobór lamp, zapewni bezproblemowe korzystanie z tarasu czy werandy nawet po zmroku. Jest to ważne zwłaszcza podczas ciepłych, letnich wieczorów. Oświetlenie tarasowe powinno współgrać z innymi oświetleniami stosowanymi w pobliżu. Ważne jest więc zachowanie odpowiedniej estetyki spójności.

Jak dobrze oświetlić ogród?

Przede wszystkim należy zastosować oświetlenie wieloźródłowe. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ogrodów okazałych z elementami bujnej zieleni. Oświetlenie powinno sprawiać wrażenie trójwymiarowości ogrodu. Podkreślać jego walory estetyczne oraz wykorzystywać sztukę światło cieni. Źródła światła muszą być wodoodporne a ich zasilanie odpowiednio ukryte tak, aby nie rzucało się w oczy.

Czy warto kupić oświetlenie solarne?

Lampki solarnenigdy nie będą prawdziwym źródłem światła. Nie mają wystarczającej mocy. Zazwyczaj też wyposażone one są w słabą jakość ogniw które po niedługim czasie użytkowania po prostu przestają działać. Decydując się jednak za wszelką cenę na tego typu oświetlenie, warto dołożyć kilka złotych i zainwestować w ich większą moc oraz bardziej wytrzymałą obudowę.