Domy i wnętrza

Nowoczesne domy

garaż
Dom

Porządek w garażu – Jak o niego zadbać i jak zacząć sprzątanie?

Choć mogłoby się wydawać, że garaż to tylko miejsce postoju naszego samochodu, roweru i innych pojazdów, z których korzysta nasza rodzina to niekoniecznie musi tak być. Zazwyczaj kończy się na tym, że garaż służy nam do składowania wszystkiego, czego nie potrafimy się pozbyć, a co nie nadaje się do trzymania w głównej części domu. Dorzucamy i dorzucamy kolejne przedmioty, tak że trudne staje się znalezienie tam wolnego miejsca, a jeszcze trudniej jest znaleźć sposób na zaprowadzenie porządku w tym zagraconym pomieszczeniu. Chociaż wypełnianie przestrzeni osobistej nowymi rzeczami może przynieść wiele radości, przez większość czasu zbierają one kurz i czekają, aż ktoś je przeorganizuje. Często odpuszczamy to, ponieważ wymagałoby to zbyt wiele pracy lub dlatego, że jest coś tak satysfakcjonującego, gdy wszystko jest zapakowane w pudełka. Warto więc poznać sposób jak wreszcie raz na dobre zabrać się za sprzątanie garażu i co najważniejsze, jak zrobić to dobrze!

Jak zaczynać to od dobrego planu

Nie oszukujmy się. Nie będzie to łatwe, a im dłużej mieszkasz w domu tym ciężej będzie Ci znaleźć sposób na efektywne porządki. Dlatego warto zacząć od podstaw i odpowiednio to zaplanować. Planowanie jest niezbędne w przypadku każdego zadania domowego, ale jest szczególnie ważne, gdy mówimy o sprzątaniu. Planując posprzątanie garażu, możesz efektywniej organizować swój czas i zasoby. Zaplanuj sprzątanie na słoneczny, ciepły dzień, dzięki czemu będziesz mógł spokojnie wynosić rzeczy poza garaż. Spróbuj dokonania oceny pomieszczenia karton po kartonie, półka po półce. Nie wszystkie miejsca będą wymagały tak dużo pracy jak inne i to od tych miejsc warto by zacząć. Zanim to zrobisz zacznij wynosić jak najwięcej wielkogabarytowych rzeczy poza garaż. Pomoże Ci to rozeznać się w sytuacji przed jaką się postawiłeś. Wyjedź samochodem, wyprowadź rower i tą kosiarkę co stoi w kącie za szafą! Od razu zrobi się więcej przestrzeni i pozytywnie nastawi Cię to do dalszej pracy

Porządek w garażu wymaga segregacji

Garaż to świetne miejsce do przechowywania wszelkiego rodzaju przedmiotów. Jednak znalezienie czegokolwiek może być trudne, jeśli przedmioty nie są w jakiś sposób zorganizowane. Istnieje wiele sposobów na zorganizowanie garażu i ważne jest, aby znaleźć taki, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Garaże mają na ogół dwie główne sekcje: obszar roboczy i magazyn. Obszar roboczy powinien być wolny od bałaganu, aby można go było wykorzystać do projektów lub pracy przy pojazdach. Miejsca do przechowywania powinny być zorganizowane według rodzaju przedmiotów, takich jak narzędzia lub sprzęt sportowy. Biorąc pod uwagę, jak najlepiej zorganizować takie przestrzenie mamy kilka rzeczy, które powinieneś zrobić:

  • Wyrzuć zniszczone przedmioty
  • Sprzedaj, oddaj, albo w ostateczności wyrzuć przedmioty, o których istnieniu zdążyłeś zapomnieć. Skoro o nich nie pamiętasz to zapewne nie są Ci potrzebne.
  • Umieść przedmioty w odpowiedniej kategorii w oparciu o częstotliwość używania.
  • Oznacz wieszaki druciane, aby były łatwe do zidentyfikowania i umieść na nich najczęściej używane narzędzia.
  • Zawieś torby na ścianach na małych haczykach, dzięki czemu nie będą zagracać podłogi.
  • Oczyść jedną z półek i wykorzystaj ją na przetwory.
  • Wyczyść wszystkie przedmioty, zapakuj w odpowiednie miejsca.

Jak układać przedmioty w garażu?

Porządek w garażu zostanie zachowany na dłużej jeśli tylko odpowiednio poukładamy wszystkie nasze przedmioty. Kluczem do dobrze zorganizowanego garażu jest stworzenie sekcji, w których przechowujesz różne rodzaje przedmiotów. Na przykład możesz mieć sekcję na rowery lub sekcję na narzędzia. Najpierw zacznij od znalezienia miejsca na rzeczy, których używasz najczęściej. To będzie twoje miejsce docelowe i powinno znajdować się w pobliżu drzwi. Umieść te przedmioty we własnym wyznaczonym miejscu, aby łatwiej je było znaleźć, gdy ich potrzebujesz. Następnie nadszedł czas, aby podzielić pozostałe przedmioty na kategorie i umieścić je również we własnym wyznaczonym obszarze. Oznacz każdą kategorię etykietami takimi jak „narzędzia”, „meble” lub „rowery”. Im bardziej przejrzysty i uporządkowany jest Twój garaż, tym łatwiej będzie Ci znaleźć to, czego potrzebujesz. Pamiętaj by rzeczy, których używasz częściej trzymać na wierzchu. Zapewni to szybki, łatwy dostęp do niezbędnych przedmiotów i łatwiej będzie utrzymać Ci w nich porządek.

Co zrobić z wolną przestrzenią w garażu?

Po całym naszym sprzątaniu może okazać się, że w Twoim garażu masz jeszcze sporo wolnej przestrzeni gotowej do użycia. Dlaczego nie wykorzystać niewykorzystanego miejsca w garażu? Możesz wykorzystać swój garaż, instalując półki na ścianach lub między niektórymi szafkami. Możesz nawet umieścić w środku ławkę i zamienić ją w miejsce do osobistej nauki. Jest naprawdę wiele rzeczy, które można z zrobić z wolnym miejscem w garażu. Mimo to najpopularniejszym jest wykorzystanie go jako warsztat.