Domy i wnętrza

Nowoczesne domy

Budowa

Renowacja starej podłogi z drewna

W jaki sposób odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem? Renowacja starej podłogi z drewna może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Drewno jest materiałem, który w sposób bardzo łatwy można poddać wszelkiej obróbce. Renowacji poddać można stare deski podłogowe oraz parkiet. N przeprowadzanie renowacji znaleźć można wiele bardzo interesujących metod, wiec warto jest zagłębić się bardziej w omawiany temat, aby powierzchnia podłogi z drewna zyskała nowy blask oraz zdrowy kolor. Zabieg taki dać może naprawdę spektakularne efekty, wiec oczywiście warto!

Popularne metody renowacji drewnianej podłogi

Do popularnych metod renowacji starych podłóg z drewna zaliczyć można ich lakierowanie, olejowanie, malowanie we wzory, malowanie emalią, a także szczotkowanie. Olejowanie należy do jednej z klasycznych metod renowacji podłogi. Wszystko działa w taki sposób, że olej wnika głęboko w struktury drewna, kolejno je impregnując. Daje to taki efekt, że drewno staje się odporne na działanie przykładowo wilgoci. Dodatkowo olej może podkreślić rysunek drewna, nadając mu rustykalnego charakteru. Co więcej działania takie oferują bardzo szeroki wybór wariantów na wykończenie prac. Niektóre oleje nadają drewnie koloru. Tego rodzaju oleje barwiące posiadają zazwyczaj odcienie drewna, bardzo klasyczne, niektóre nadają szarych kolorów, one jednak pobielają drewno. Poznawała to na uzyskanie bardzo modnego efektu.

Lakierowanie podłogi z drewna

Lakier nie wnika w głąb drewna, tworzy natomiast na jego powierzchni grubszą powłokę, kora ma zadanie ochronę drewna przez wilgocią a także uszkodzeniami mechanicznymi. Może on również w efektowny sposób zabarwic posadzkę, na sklepowych polkach znaleźć można zarówno lakiery matowe, błyszczące, jak i te posiadające różny stopień połysku. Należy tutaj nadmienić szczególnie polecane lakiery poliuretanowe wyróżniające się największą trwałością, a także odpornością na ścieranie. W przypadku lakierowania podłogi drewnianej bardzo istotna kwestie stanowi odpowiednie przygotowanie podłoża.

Malowanie podłogi drewnianej odpowiednią farbą

Jest to renowacja drewnianej podłogi utrzymana w stylu skandynawskim. Farba tworzy równomierną powłokę na deskach, dzięki czemu podłoga wydaje się być idealnie gładka. Jedynie widoczny jest zarys desek na niej. Ta forma renowacji ma więcej zalet, ponieważ podłogę można pomalować z pomocą farby na wiele kolorów, jaki tylko nam się zamarzy, tak wiec z cala pewnością można tutaj zaszaleć i zastanowić się, jaka podłoga będzie pasować do aranżacji konkretnego pomieszczenia.

Szczotkowanie i postarzanie drewnianej podłogi

Jeśli jesteś miłośnikiem rustykalnych klimatów, możesz też celowo postarzyć deski podłogowe. To też świetna metoda, jak odnowić podłogę drewnianą domowym sposobem, ponieważ nie trzeba zgromadzić w tym przypadku specjalistycznych narzędzi. Cały proces szlifowania polega na zeszlifowaniu z podłogi miękkiej wierzchniej warstwy drewna. W efekcie szczotkowania drewno staje się bardziej wyrazisty oraz wyraźnie podkreślony. Pozwala to na uzyskanie efektu starego drewna. Po zastosowaniu tej metody renowacji drewna poleca się zastosowanie opalarki do drewna, co pozwoli na miejscowe zaciemnienie drewnianej podłogi. Kolejnym pomysłem chcąc wywołać efekt postarzenia drewnianej podłogi jest użycie do tego celu ostrych narzędzi. Te z kolei mogą doprowadzić do powstania paru rys oraz uszczerbków w drewnie. Zabiegi tego typu mogą doprowadzić do wyraźniejszego efektu starego drewna. Wykorzystać do tego można na przykład gwoździe. Do postarzenia drewnianych podłóg można wykorzystać także domowe sposoby, jednym z nich jest użycie preparatu stworzonego na bazie octu, który raczej każdy w domu posiada. Do wytworzonego preparatu należy wrzucić parę gościn, przykładowo mogą to być zardzewiale elementy. Kiedy dojdzie do zabarwienia mieszaniny, należy nanieść ja na podłogę, co nada jej efektu postarzenia.

Odnawianie drewnianej podłogi bez cyklinowania

Cyklinowanie jest szlifowaniem starych powłok malarskich, najczęściej wykorzystywane jest do renowacji starych podłóg. Odnowić podłogę bez tego zabiegu można poprzez matowienie, opalanie opalarką, lub poprzez zastosowanie środków chemicznych.