Ludzie pod wieloma względami, mniej lub bardziej różnią się od siebie. Różnice zależne są od genetyki, wieku, wykonywanej pracy, nałogów i płci. Te zmienne wpływają na nasz ogólny stan zdrowia i prowadzoną przez nas dietę. Co do diety, bo to właśnie o niej jest ten artykuł, często niestety nie przestrzegamy podstaw żywienia co doprowadza do wielu konsekwencji, które odbijają się na naszym organizmie. Warto pamiętać o tym, żeby dopasować naszą codzienną dietę do naszego stylu życia. Łatwo powiedzieć prawda? Złych nawyków ciężko się pozbyć, ale dobrze jest poświęcić trochę czasu na to, aby je zmienić. Małe, systematyczne kroki zawsze prowadzą nas do sukcesu i dotyczy to każdej dziedziny. Jednakże o diecie miało być…
Nasz organizm najlepiej funkcjonuje, gdy jest zachowana w nim równowaga. Ma być nie za dużo i nie za mało. Poniżej przedstawię dietę podstawową, co wchodzi w jej skład i kiedy jest stosowana.
Dieta lekkostrawna
Dieta podstawowa inaczej lekko strawna – znamy ją doskonale. Chyba każdy z nas dostał kiedyś od lekarza zalecenie prowadzenia właśnie takiej diety. Dozwolone jest spożywać: mleko, skoki warzywne i owocowe, chleb pszenny, białe pieczywo, kasze z małą zawartością błonnika, ryż, drobny makaron, chuda wołowina, chudy kurczak, świeżo gotowane ryby, masło oleje roślinne rafinowane, banany, porzeczki, w mniejszych ilościach miód i marmolady, kisiel, budynie. Z przypraw możemy pozwolić sobie na cynamon, wanilię, cytrynę, zieloną pietruszkę i kminek.
Unikać alkoholu, pieczywa żytniego, smażonych jaj, konserw rybnych, smalcu i smażonych lub odsmażanych dań, pieprzu, maggi, jarzyn strączkowych.
Dieta z powyższymi założeniami żywieniowymi wspomaga proces leczenia takich dolegliwości jak: choroby nerek łącznie z drogami moczowymi, zaparcia, wzdęcia, choroby gorączkowe. Zalecana jest również do stosowanie w podeszłym wieku.
Jej najistotniejszym zadaniem jest pilnowanie tego aby nasz układ pokarmowy się „nie przepracowywał”. Należy zwrócić uwagę, aby nie przesadzać z błonnikiem. Ważnym elementem diety jest planowanie posiłków. Otóż powinny być one rozłożone tak, aby spożywać pokarm 5 razy dziennie, w miarę możliwych równych odstępach czasowych.
Jeżeli chodzi o kwestie wartości odżywczych, najwięcej w kolejności przyswajamy: węglowodanów, tłuszczów, białka, żelaza i wapnia.