Domy i wnętrza

Nowoczesne domy

filiżanka przepysznej herbatki
Zdrowie

Rodzaje herbat i ich unikalne właściwości

Herbata jest integralną częścią ludzkiego życia. Od wieków jest zarówno napojem, jak i towarem. Istnieje wiele rodzajów herbat, takich jak zielona herbata, czarna herbata, herbata oolong i herbata ziołowa. Herbata jest ważną częścią jedzenia i stylu życia każdej kultury. Uważa się, że herbata pochodzi z Chin. Najwcześniejsze dowody na istnienie herbaty sięgają III wieku p.n.e., kiedy to uważa się, że cesarz Shennong przypadkowo zaparzył pierwszy napar z liści herbaty. Jako napój była początkowo używana głównie jako eliksir leczniczy lub tonik. Herbata rozprzestrzeniła się z Chin do innych krajów azjatyckich, a następnie do Europy, Ameryki, Australii i innych części świata w XVII i XVIII wieku. Obecnie w Chinach spożywana jest w ilości ponad 1 miliona filiżanek na minutę – to ponad 9 miliardów filiżanek dziennie!

Dlaczego warto pić herbatę?

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Herbata ma bogatą historię i wiele popularnych zastosowań. Picie herbaty to nie tylko picie napoju. Rytuał picia herbaty może również dotyczyć cieszenia się życiem, dobrym towarzystwem i kontemplacją. Jest to napój organiczny, który zapewnia również korzyści zdrowotne, w tym przeciwutleniacze i właściwości przeciwzapalne. Jeśli chcesz prowadzić zdrowszy tryb życia lub po prostu chcesz spróbować herbaty po raz pierwszy, warto! Herbata to także świetny sposób na relaks pod koniec dnia, w podróży lub podczas stresujących wydarzeń, takich jak egzaminy lub terminy w pracy.

Najlepsze jest to, że herbatę można zaparzyć w dowolnym miejscu, ponieważ są zapakowane w lekkie torebki, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca i można je z łatwością nosić! Interesujące jest to, że ludzie mają różne upodobania do herbaty. Wszyscy mamy też swój ulubiony smak i rodzaj herbaty. Jedni lubią Earl Grey z odrobiną mleka i miodu, podczas gdy inni wolą czarną herbatę z plasterkiem pomarańczy lub dwoma.

Rodzaje herbat

Czarna herbata

Czarna herbata jest wytwarzana z liści rośliny Camellia sinensis i ma bogaty, ziemisty smak. Rodzaje liści używane do produkcji czarnej herbaty nazywane są „czarnymi”, ponieważ zazwyczaj utleniają się bardziej niż liście zielonej herbaty, nadając im ciemniejszy kolor. Czarne herbaty można spożywać na gorąco lub mrożoną i można warzyć je na różne sposoby.

Zielona herbata

Zielone herbaty są wytwarzane z liści rośliny Camellia sinensis, które pozostają zielone, ponieważ nie są wystawione na działanie powietrza przez dłuższy czas. Enzymy zawarte w liściach reagują z wodą i zaczynają się utleniać, nadając zielonej herbacie drzewny smak i charakterystyczny kolor. Możesz pić mrożoną zieloną herbatę lub samą gorącą zieloną herbatę lub używaj jej w przepisach, takich jak mrożona zielona mrożona herbata.

Herbaty Białe

Biała herbata jest łagodna, a także wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, może być więc stosowana zewnętrznie, także na oczy. W przypadku herbat białych proces utleniania zachodzi bardziej stopniowo. Mają one łagodniejszy smak i bardziej subtelny, delikatny zielony kolor niż zielone herbaty. Enzymy w białej herbacie nie są tak reaktywne i dlatego kolor nie jest tak intensywny.

Herbaty Oolong

Liście herbaty oolong poddaje się częściowej fermentacji (półfermentacji) i pozostawia na słońcu do częściowego zwiędnięcia, następnie wkłada do wiklinowych koszy i potrząsa. Obcieranie brzegów liści pomaga późniejszej fermentacji. Ten proces sprawia, że herbaty oolong mają silny, aromatyczny smak i czerwono-brązowy kolor zbliżony do czarnej herbaty. Oolongi zazwyczaj zawierają też mniej kofeiny niż inne herbaty.

Czerwona herbata (pu-erh)

Czerwona Herbata (Pu-Erh) to herbata fermentowana, w której liście nie są w pełni utlenione. Zaparzona herbata ma ciemną, czerwonawą barwę. Herbatę tę zwykle wytwarza się z surowych liści herbaty Pu-erh. Liście te są zbierane z dzikich drzew lub ze starszych herbat, które przez wiele lat się utleniały. Proces fermentacji powoduje zmiany w składzie chemicznym cukrów i aminokwasów liścia. Zmiany te skutkują wzrostem zawartości przeciwutleniaczy i polifenoli, a także unikalnych związków smakowych, które nadają temu rodzajowi herbaty charakterystyczny smak

Żółta herbata

Herbata żółtą uważa się za najszlachetniejszą, co sprawia, że ma wysoką cenę. Jest również rzadka i trudna do znalezienia, co czyni ją poszukiwanym napojem w Chinach. Żółtą herbatę wytwarza się z pierwszych liści rośliny Camellia sinensis po ich zżółknięciu, zwykle między końcem kwietnia a majem. Kolor liści wynika z utleniania zawartych w nich pigmentów antocyjanów. Najpopularniejszym sposobem zaparzenia tej herbaty jest użycie wody zagotowanej z cukrem kamiennym lub niewielką ilością białego cukru. Można też zrobić tę herbatę bez dodawania czegokolwiek, ale będzie słabsza niż z innymi dodatkami.