11 stycznia 2017 FSW

TERMINOLOGIA UŻYWANA W WIZUALIZACJACH

W wymianie informacji miedzy wykonawcą a klientem często padają terminy które nie są oczywiste, dlatego przygotowaliśmy terminologię, która pozwoliła łatwo wyjaśnić, zrozumieć, a co najważniejsze dojść do konsensusu.

Wizualizacja – obraz wygenerowany przez grafika w programach do tworzenia grafiki trójwymiarowej. Wizualizacja może przestawiać produkty, pomieszczenia lub budynki. W większości przypadków  wizualizacje zamawiane są do promowania produktów klientów.

Animacja architektoniczna – Jest to film przedstawiający architekturę. Na którym oprócz ruchu kamery możemy  zobaczyć jeżdżące samochody, ruszające się drzewa i ludzi którzy chodzą.

Interior – Określenie wizualizacji wnętrza budynku

Exterior – Określenie wizualizacji zewnętrznej budynku razem z otoczeniem.

Model – przestrzenna bryła budynku, mebla lub innych przedmiotów. Model może być w formacie .max, .3ds dla programu 3ds max lub  .dwg  dla programu AutoCad .

Tekstura – plik 2d wykorzystywany do robienia materiałów w programie graficznym . Tekstura jest najczęściej plikiem .jpg

Materiał – Zbiór cech optycznych obiektów w programie graficznym. Cechy które występują to kolor, faktura, przeźroczystość i odbicia.  Przy produkcji materiału wykorzystuje się  tekstury.

Scena – plik zawierający: bryłę, typ oświetlenia i materiały.

Typ oświetlenia –  rodzaj pogody i pory dnia  w wizualizacji.  Na naszym portfolio są wizualizacje dzienne, wieczorne i nocne.

Rendering – to w grafice 3D komputerowa analiza modelu danej sceny i utworzenie na jej podstawie dwuwymiarowego obrazu wyjściowego w formie statycznej lub w formie animacji. Podczas renderowania rozpatrywane są m.in. odbicia, cienie, załamania światła, wpływy atmosfery, efekty wolumetryczne.

Plik referencyjny – Jest to plik ze zdjęciem przedmiotu który miał by być wymodelowany na potrzeby wizualizacji. Może byś to też plik .dwg  który będzie referencją przy modelowaniu budynków lub wnętrz.

Rozdzielczość – Każda wizualizacja ma swoją określoną rozdzielczość czyli wielkość obrazka. Informacja od klienta odnoście rozdzielczości – ilości pikseli w szerokości i wysokości wystarczają jedynie wtedy kiedy wizualizacja będzie wyświetlana na monitorze. W przypadku drukowania wymagana jest informacja o DPI i formacie materiału na którym będzie drukowana.

Tagged: ,