PROJEKT KAWALERKI: OH MY BOSCH!

Uwielbiamy projekty małych mieszkań! Kompaktowa, ale za to wysoka przestrzeń sprzyja powstawaniu niebanalnych rozwiązań (np. wykorzystanie antresoli do powiększenia mieszkania). Wnętrze klasyczne – w nowoczesnym wydaniu, z motywem przewodnim obrazów Hieronima Boscha, który tworzył w XVI wieku. Z podobnego okresu pochodzi również kamienica, w której znajduje się prezentowane mieszkanie. Przypadek? – Zdecydowanie nie!

Mieszkanie położone jest na Starym Rynku w Lublinie, miejsce to jest niesamowicie klimatyczne, naznaczone historią, a także sprzyjające nocnym wypadom do lokalnych pubów. Miejsce idealne dla aktywnych ludzi. Jedynym problemem projektowanej przestrzeni był jej dość mały metraż (niecałe 30 m2). Dzięki zastosowania antresoli powiększyliśmy metraż kuchni oraz łazienki. Dodatkowo na górze zmieściliśmy wygodną sypialnię.

Klient: www.interiors.homeandwood.pl

Wizualizacje projektu —–> http://fs-wizualizacje.com/portfolio-item/oh-my-bosch/

WALORY WIZUALIZACJI

Wizualizacja. Termin ten coraz częściej pojawia się w naszym życiu, najczęściej w obrocie profesjonalnym, ale także w życiu codziennym.Często słyszymy to słowo, lecz nie zastanawiamy się nad tym, co tak naprawdę kryje się za nim, jakie ma odesłanie, czemu służy, czy w końcu jakie, jeśli w ogóle daje korzyści ? Wszystko należy powoli wyjaśnić, ale na ostatnie pytanie można odpowiedzieć od razu stwierdzając, że tak, daje i to ogromne korzyści.

Wizualizacja komputerowa to wygenerowany przez grafika komputerowego, przy pomocy skomplikowanych programów obraz miejsca, przedmiotu, pejzażu, czy osoby (np. wizualizacje wnętrz, wizualizacje projektów architektonicznych etc.). Sama definicja nie oddaje jednak w pełni tego, czym tak naprawdę są wizualizacje i jakie znaczenie mają we współczesnym świecie, gdzie podstawą poznania jest zmysł wzroku.

Wizualizacje są wyjątkowe z tego względu, że pozwalają na niemalże perfekcyjne oddanie obrazu miejsca, rzeczy, przestrzeni zarówno już istniejącej jaki i będącej w fazie projektowania. W pierwszym przypadku umożliwia to przeniesienie obrazu w świat grafiki komputerowej, jak chociażby oddanie go do zaprojektowania pełnej wizualizacji 3d, która może byś wyświetlana na stronie internetowej.

W drugim przypadku, stworzenie wizualizacji jest praktycznie jednym z etapów powstawania projektu, ponieważ pozwala na stworzenie obrazu odzwierciedlającego w bardzo dużym stopniu planowany efekt końcowy, czyli np. wygląd domu, czy całego osiedla, projekt wyposażenia pomieszczeń domowych jak i biurowych, czy np. plan zagospodarowania przestrzennego.

To co daje wizualizacja to doskonała sposobność do dokonywania zmian, czy ulepszeń jeszcze w fazie projektu. Dzięki stworzeniu obrazu komputerowego, te zmiany i wszelkie związane z nimi szczegóły są widoczne gołym okiem, a do tego czas wymagany do wprowadzenia tych zmian jest naprawdę minimalny. Pozwala to oczywiście na usprawnienie fazy projektowania, a do tego stwarza więcej możliwości do ingerencji w projekt klientów zapewniając większy indywidualizm. Brak możliwości wprowadzania zmian przez klientów, czy wąski wachlarz zmian, które mogli oni wnosić do projektów  nie był najlepszy dla biur projektujących, a już na pewno nie dla klientów. Większe możliwości wpływania na efekt końcowy pozwalają wypracować większą satysfakcje u klientów, która z kolei przekłada się na dobrą renomę biura zajmującego się architekturą, a wszystko oczywiście sprowadza się do powiększania wypracowywanego zysku.

Wyobraźmy sobie projekt domu, który chcemy dla siebie zamówić, dom  w których chcielibyśmy zamieszkać. Chcemy się dowiedzieć, czy projekt ten będzie pasował do okolicy, w której miałby być zbudowany, czy współgra ze środowiskiem naturalnym jak i pejzażem architektonicznym. W końcu marzymy o tym, aby zobaczyć jak będzie się prezentować np. z projektowanym oświetleniem zewnętrznym wieczorem. Wprowadzenie takich ustawień i stworzenie wizualizacji tego typu jest już możliwe dzięki doskonałym rozwiniętym programom graficznym i odpowiednim umiejętnościom. Wizualizacja pozwala właśnie na tego typu działania, umożliwia szersze i kontekstowe spojrzenie na projekt.

Wracając do pytania o to czy warto, to sami musimy sobie odpowiedzieć, czy stać nas na to, aby tracić czas i pieniądze na metodę prób i błędów. Rozwój rzeczywistości wirtualnej daje nam nowe możliwości, które pozwalają na zaoszczędzenie i czasu i pieniędzy, więc pozwólmy sobie pomóc.

WIZUALIZACJE – KLIENCI

Przeniesienie wizji artystycznej i zamysłu architekta zawsze było czynnością czasochłonną  i wymagającą cierpliwości z jednej strony, a z drugiej precyzja była niezwykle potrzebna dla oddania każdego istotnego szczegółu projektu.

Aranżacja wnętrz, czy projekty architektoniczne nie są czynnością jednokrotną, lecz ciągiem wielu działań mających na celu osiągnięcie oczekiwanego rezultatu, najczęściej zadowolenie klienta. Aby do tego dojść niezwykle ważne jest ustalenie właściwej wizji projektu. Klienci najczęściej mają przed oczami ogólną wizję projektu opartą na katalogach sklepowych, czy projektach ze stron internetowych. Zadaniem architekta, jest dopracowanie tej wizji, często wytycznie pewnej drogi dla rozwoju projektu i oczywiście odpowiednie nakierowanie samego klienta.
Rozmowy i rysunki są podstawą osiągnięcia sukcesu, lecz często jest to zbyt mało, aby wypracować gotowy projekt. Poza tym nie każdy klient jest w stanie wygenerować sobie np. wymarzony kolor pokoju i odbywa się to najczęściej metodą prób i błędów oraz sugestii osoby wykonującej projekt. W przypadku rysunków czasochłonność przy wymianie kolorów jest męcząca, natomiast rozmowa często nie jest do końca w stanie wygenerować zadowalający efekt końcowy.
Dlatego doskonałym wyjściem jest stosowanie wizualizacji. 
Wizualizacje pozwalają na uwzględnienie wszelkich sugestii klienta do tego, aby stworzyć namiastkę właściwego projektu. Rozwój technologiczny spowodował, że wizualizacje tworzone w programach graficznych można z pewnością określić jako fotorealistyczne. Stopień szczegółowości oraz odwzorowywania budynków, wnętrz, mebli, wystroju etc. stoi na bardzo wysokim poziomie. Jakby tego było mało, możliwe jest ustawienie odpowiedniego natężenia światła, aby móc porównać jak dany projekt wyglądałby w świetle dziennym, nocą, czy przy zachodzącym słońcu. Tego typu możliwości , oferowane przez wizualizacje pozwalają na osiągnięcie właściwego konsensusu z klientem, ponieważ generują to, co jest najbardziej działa na człowieka – obraz.

Rozwój rynku wizualizacji spowodował pojawienie się wielu usług związanych z wizualizacją. Wśród nich możemy wymienić takie jak:

– wizualizacje architektoniczne,

– wizualizacje wnętrz,

– wizualizacje produktów,

– panoramy,

– animacje 3D.

Dzięki mnogości  rozwiązań związanych z wizualizacjami możliwe jest wykonanie ich praktycznie z każdym obiektem architektonicznym. 
Obecnie większość nowych osiedli, domów handlowych, czy parków ma zaprojektowane wizualizacje przed rozpoczęciem ich budowy. Pozwala to wysunąć wniosek, że wizualizacje są nieodłącznym elementem współczesnej aranżacji wnętrz i  architektury.
Podsumowując istota wizualizacji polega na obrazie, czego łatwo można się domyślić. To co jest wyjątkowe w wizualizacjach komputerowych, to oddanie szczegółów i niemalże doskonałe odwzorowywanie rzeczywistości. Możliwość przedstawienia projektu w formie wizualizacji jest doskonałą drogą do pełnego zrozumienia klienta i jego potrzeb, a co za tym idzie, spełnienia wszystkich stawianych przez niego wymagań.

TERMINOLOGIA UŻYWANA W WIZUALIZACJACH

W wymianie informacji miedzy wykonawcą a klientem często padają terminy które nie są oczywiste, dlatego przygotowaliśmy terminologię, która pozwoliła łatwo wyjaśnić, zrozumieć, a co najważniejsze dojść do konsensusu.

Wizualizacja – obraz wygenerowany przez grafika w programach do tworzenia grafiki trójwymiarowej. Wizualizacja może przestawiać produkty, pomieszczenia lub budynki. W większości przypadków  wizualizacje zamawiane są do promowania produktów klientów.

Animacja architektoniczna – Jest to film przedstawiający architekturę. Na którym oprócz ruchu kamery możemy  zobaczyć jeżdżące samochody, ruszające się drzewa i ludzi którzy chodzą.

Interior – Określenie wizualizacji wnętrza budynku

Exterior – Określenie wizualizacji zewnętrznej budynku razem z otoczeniem.

Model – przestrzenna bryła budynku, mebla lub innych przedmiotów. Model może być w formacie .max, .3ds dla programu 3ds max lub  .dwg  dla programu AutoCad .

Tekstura – plik 2d wykorzystywany do robienia materiałów w programie graficznym . Tekstura jest najczęściej plikiem .jpg

Materiał – Zbiór cech optycznych obiektów w programie graficznym. Cechy które występują to kolor, faktura, przeźroczystość i odbicia.  Przy produkcji materiału wykorzystuje się  tekstury.

Scena – plik zawierający: bryłę, typ oświetlenia i materiały.

Typ oświetlenia –  rodzaj pogody i pory dnia  w wizualizacji.  Na naszym portfolio są wizualizacje dzienne, wieczorne i nocne.

Rendering – to w grafice 3D komputerowa analiza modelu danej sceny i utworzenie na jej podstawie dwuwymiarowego obrazu wyjściowego w formie statycznej lub w formie animacji. Podczas renderowania rozpatrywane są m.in. odbicia, cienie, załamania światła, wpływy atmosfery, efekty wolumetryczne.

Plik referencyjny – Jest to plik ze zdjęciem przedmiotu który miał by być wymodelowany na potrzeby wizualizacji. Może byś to też plik .dwg  który będzie referencją przy modelowaniu budynków lub wnętrz.

Rozdzielczość – Każda wizualizacja ma swoją określoną rozdzielczość czyli wielkość obrazka. Informacja od klienta odnoście rozdzielczości – ilości pikseli w szerokości i wysokości wystarczają jedynie wtedy kiedy wizualizacja będzie wyświetlana na monitorze. W przypadku drukowania wymagana jest informacja o DPI i formacie materiału na którym będzie drukowana.